Arduino - Kontrolowanie

komputera za pomocą pilota

arduino-jak-zrobic-kostke-do-gry

W bardzo prosty sposób można kontrolować każde urządzenie w domu za pomocą pilota. Wystarczy, że posiadamy jaki kolwiek pilot np. od tv, czy dvd. Można saprogramować kontrolowanie oświetlenia czy włączanie lub wyłączanie zasilania w jakimś gniazdku. W tym poradniku pokarze wam jak kontrolować komputer. Pilotem możemy kontrolować całą klawiaturę oraz mysz.

Ten poradnik będzie tylko i wyłącznie dla posiadaczy Arduino Leonardo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprogramować jakiś mikrokontroler lub inne Arduino i równie dobrze będzie to działać, lecz z Arduino Leonardo sprawa jest banalna. W innych przypadkach jest to trochę bardziej skomplikowane. W tym projekcie użyłem odbiornika IR TSOP2236 (36kHz), który był w moim starter kicie.

Połączenie odbiornika z Arduino wygląda tak:

schemat-połączenia-arduino-i-odbiornik-ir

Jak widzicie połączenie jest banalne. Pierwsza nóżka z odbiornika IR podłączamy do jakiego kolwiek pinu, w moim przypadku pin 11. Druga nóżka to plus (5V), a ostatnia GND (minus albo jak wolicie uziemienie).

Co do programu, to najpierw pobieramy bibliotekę odpowiedzialną za podczerwień o nazwie IRremote.rar (kliknij aby pobrać). Po pobraniu i rozpakowaniu paczki kopiujemy całą bibliotekę do folderu /libraries/ znajdującego się w katalogu Arduino, gdzie instalowaliśmy Arduino IDE.

Teraz musimy poznać kod każdego lub tylko tych przycisków, które chcemy użyć . W tym celu użyjemy poniższego programu. Po wgraniu go na Arduino otwieramy monitor portu szeregowego w zakładce Narzędzia. Teraz, gdy wciśniemy przycisk pilota wyświetli nam się jego kod, który zapisujemy na kartce lub kopiujemy do notatnika i opisujemy sobie, który to przycisk. Program można pobrać klikając tu: Znalezienie_kodu_przycisku_pilota.ino.

program_do_znalezienia_kodu_przyciskow

Po zapisaniu sobie kodów przycisków, czas na program, który będzie w stanie wykorzystać te kody. Dzięki tym kodą, jeśli program wykryje, któryś z kodów, będzie wykonywał określoną czynność, którą opiszemy w drugim programie. Mój program można pobrać tu: Sterowanie_Laptopem.ino.

A kod wygląda tak:

program-do-sterowania-laptopemSkorzystałem z instrukcji switch, która umożliwia szybkie sprawdzenie, czy w odebranych danych (results.value) znajduje się któryś z naszych kodów.  Jeśli chcecie np. użyć klawiszy F1,F2 itd. listę macie tu: lista kodów Arduino do klawiatury. Do sterowania klawiszami z klawiatury używane są kody ASCII w systemie HEX. Przed każdym kodem należy dodać 0x. Wszystko opisałem w kodzie programu ^^

Po wgraniu programu na Arduino i pozmienianiu kodów przycisków wszystko powinno działać i możemy już kontrolować komputer na odległość korzystając z pilota ^^

Na Facebook-u i Google+ opublikowałem filmiki jak działa mój kod ^^