Arduino - Termometr z

wyświetlaczem LCD

7-sposobow-na-przyspieszenie-windowsa-7Prosty poradnik jak z wykorzystaniem Arduino możemy zrobić sobie termometr z wyświetlaczem LCD.


W tym projekcie potrzebne będą:

- Arduino (lub mikrokontroler z programatorem),
- Wyświetlacz LCD 16x2,
- Czujnik temperatury DC18B20,
- Rezystor 4,7kΩ,
- Potencjometr obrotowy 10k,
- Płytka stykowa i parę przewodów do łączenia.

 

Na początku łączymy wszystko jak na schemacie. Co do samego termometru to podłączamy go odwrotnie, niż na schemacie (na schemacie zasłaniał rezystor wiec go obróciłem). Powinien być płaską stroną w dół,. Lewa nóżka do masy (do minusa), środkowa do pinu 2 (cyfrowego) i prawa do plusa. Pamiętamy też, by prawą nóżkę połączyć rezystorem 4,7kΩ, ze środkową nóżką.

Potencjometr (środkową nóżkę) podłączamy do wyświetlacza LCD w pin V0, odpowiedzialną za kontrast wyświetlacza. Dwa pierwsze piny (VSS i VDD) oraz dwa ostatnie piny (A i K) podłączamy do plusa i masy (minusa). Piny od D4 do D7 podłączamy kolejno do arduino pod piny cyfrowe 8-11. Pin RS i E z wyświetlacza do pinów 13 i 12 w arduino. Ostatni pin RW do masy i mamy już wszystko podłączone. Nie zapomnijcie o zasilaniu 5V i masie GND.

schemat-termometr-lcd

UWAGA !!! Bardzo przepraszam, ale na schemacie wyżej jest jeden błąd (nie licząc odwrotnie podłączonego termometru). Mionowicie pierwsze i drugie połączenia do wyświetlacza powinny być na odwrót.Tzn VSS to minus, a VDD to plus.


Po podłączeniu wszystkiego najwyższa pora na trochę programowania. Na szczeście, w tym projecie mało kodu musimy umieć, bo wszystko mamy podane na tacy. Na początek ściągamy dwie nowe biblioteki odpowiedzialne za termometr (kliknij, aby pobrać):
1. OneWire

2. DallasTemperature
Biblioteki te wklejamy tam, gdzie mamy zainstalowany program Arduino do folderu "libraries" np.: C:\Arduino\libraries.

biblioteki

Po wklejeniu nowych bibliotek odpalamy program Arduino. Następnie klikamy Plik>Przykłady>DallasTemperature>Single. Otwiera nam się program, który już wyświetla temperaturę dla termometrów które mamy podłączone. Jeśli mamy tylko jeden właśnie dla niego będzie wyświetlał temperaturę. Po wgraniu programu na Arduino klikając Narzędzia>Monitor Portu Szeregowego temperatura jest już wyświetlana.


Teraz, aby wyświetlać odczyt temperatury na wyświetlaczu musimy dodać parę linijek kodu:


1. Musimy dodać bibliotekę odpowiedzialną za wyświetlacz. Wklejamy poniższy kod pod #include <DallasTemperature.h>:


#include <LiquidCrystal.h>

 

2. Pomiędzy "DeviceAddress insideThermometer;", a "void setup(void)" wklejamy kod, którym deklarujemy piny z wyświetlacza:

LiquidCrystal lcd(13, 12, 11, 10, 9, 8);

 

3. Ostatnią rzeczą jaką musimy zrobić to wkleić kod na końcu
"void printTemperature(DeviceAddress deviceAddress)", czyli pod linijką "Serial.println(DallasTemperature::toFahrenheit(tempC));". Kod poniżej wyświetla temperaturę na wyświetlaczu w określonych pozycjach:

delay(1000);
lcd.begin(16,2); // Start wyswietlania od pozycji 16,2
lcd.print("Temp:"); // Wyswietlanie napisu
lcd.setCursor(6, 0);
lcd.print(tempC);
lcd.setCursor(12,0);
lcd.print("st.C");

 

Dla leniwych lub dla osób, które mają problem z wklejeniem kodu w odpowiednie miejsce, tu macie cały program z wyświetlaniem:

Termometr_na_wyswietlaczu_LCD.ino

 

Filmik pokazujący działanie termometru z wyświetlaczem LCD

Arduino - termometr z wyswietlaczem

Arduino - termometr z wyswietlaczem