Jak zapobiec przegrzewaniu

się laptopa

jak zapobiec przegrzewaniu sie laptopa Są trzy kroki, dzięki którym więcej twój laptop nie będzie się przegrzewał lub nie będzie się sam wyłączał, co często się dzieje, gdy gramy.

Krok 1:

Włącz Start >Panel sterowania > Opcje zasilania następnie w używanym przez ciebie planie zasilania wybierz Zmień ustawienia planu > Zmień zaawansowane ustawienia zasilania. Gdy pojawiło się okienko Ustawienia zasilania (ustawienia zaawansowane) szukamy pola Zarządzanie energią procesora - rozwijamy. Widzimy 3 pola (minimalny stan procesora, zasady chłodzenia systemu, maksymalny stan procesora). Zmieniamy minimalny stan procesora oraz maksymalny stan procesora ze 100% na 95%. Zmiany powinny wyglądać jak na obrazku:

jak zapobiec przegrzewaniu laptopa

Krok 2:

Krok 2 niestety nie będzie polegał na ustawieniach lecz na kupnie podkładki chłodzącej. Mój laptop, gdy się przegrzewa to automatycznie się wyłącza. Po samych ustawieniach planu zasilania robił to trochę rzadziej, ale jednak. Kupiłem, więc podkładkę chłodzącą i po problemie. Pod warunkiem, że jak gram to ją włączę. Takie podkładki są na USB. Najlepiej kupić aluminiową podkładkę z dwoma wentylatorkami. NIE kupujcie podkładek z wielkim jednym wentylatorem czy plastików za 50zł, które po miesiącu kopną w kalendarz (takie jest moje zdanie, ktoś może mieć tanią podkładkę i być z niej zadowolony, lecz ja takiej osoby nie znam).

Ja kupi Ninja Notebook Cooler za 130zł i naprawdę jestem z niej zadowolony. Mam ją już jakieś 3 lata i chodzi jak nowa (cicho) ^^

podkładka chłodząca

Poza tym mam zdjętą obudowę dolną od laptopa dzięki czemu laptop ani razu od 3 lat nie wyłączył się z przegrzania. Tylną klapkę mam taką, że śrubki mam poodkręcane, ale by ją zdjąć musze podważyć i pociągnać (trzyma się dobrze bez śrubek). Dzięki temu jak zabieram gdzieś laptopa zakładam obudowę w ciągu 2 sekund i pakuje do plecaka ^^

Krok 3:

Teraz najważniejsza rzecz. Jeśli poprzednie kroki nic nie pomogły, a twój laptop dalej ma ponad 60 stopni z pomocą przyjdzie tylko jedna rzecz. Wymiana pasty termoprzewodzącej. Wymiana jest bardzo prosta. Na początek kupujemy pastę (ja polecam MX-2). Rozkręcamy lapropa, wyjmujemy chlodzenie, czyścimy ze starej pasty. Najlepiej czyścić alkoholem. Następnie nakładamy pastę metodą ziarnka grochy i wszystko skręcamy :D Na YouTube jest cała masa poradników jak wymienić pastę termoprzewodzącą, wiec nie będę o tym pisał.

U mnie efekt był powalający. Temperatura spadła o 14 stopni (bez chodzenia podkładki chłodzącej). Laptop nie miał wymienianej pasty jakieś 2-3 lata, szczerze mówiąc od nowości jechał na paście producenta xD Po zakupie i wymianie na MX-2, efekt mnie zamórował :D

 

Krok 4 bonus:

Alternatywnym wyjściem które czasami też stosuję (bo podkładki nie noszę ze sobą wszędzie) jest zdjęcie obudowy (dolna klapa) i położenie laptopa na kredce, ołówku, długopisie, patyczku lub czym kolwiek od strony baterii. Po co ? By laptop mógł oddychać. Dzięki temu będzie mniejsza szansa, że się przegrzeje, ponieważ ciepło szybciej będzie się wydostawać z laptopa.