7 sposobów na przyśpieszenie

Windowsa 7

7-sposobow-na-przyspieszenie-windowsa-7 Windows 7. Niby najlepszy windows, jaki posiadamy. Ale tak naprawdę równie szybka może być Vista pod warunkiem, że umiemy ją dobrze skonfigurować i z optymalizować. Sam korzystałem z Visty przez rok i chodziła tak samo jak 7. W tym poradniku pokaże jak kilka prostych optymalizacji i konfiguracji przyspieszy włączanie systemu oraz jego działanie. Sposoby te są przygotowane do optymalizacji Windows 7, ale niektóre z nich można zastosować w Viście czy 8.


Sposób 1

Podczas włączania komputera musimy się sporo naczekać, aż wszystkie programy się włączą. Niektórych z nich podczas całej pracy komputera nawet nie używamy. By przyśpieszyć włączanie komputera można wyłączyć właśnie te zbędne programy. Otwórz menu "START" i w polu "Wyszukaj programy i pliki" wpisujemy msconfig. Zatwierdzamy enterem i pokaże nam się okienko jak na drugim rysunku.

W otwartym oknie wybieramy zakładkę "Uruchamianie" i wyłączamy (odznaczamy je z listy) wszystkie zbędne programy, których i tak nie używacie, albo nie macie pojęcia, że takie programy włączają się wraz ze startem windowsa. Po zakończeniu klikamy zastosuj. Aby ustawienia się zapisały wymagane jest ponowne uruchomienie komputera, ale nic się nie stanie jak zrobimy to później.

msconfig

msconfig

Sposób 2

Jeśli twój komputer posiada więcej niż jeden rdzeń, można wykorzystać to i przyśpieszyć włączanie komputera, wykorzystując w tym celu wszystkich rdzeni.

Włączamy jeszcze raz MSCONFIG (jak włączyć opisane w sposobie 1). Wybieramy zakładkę "Rozruch". Klikamy "Opcje zaawansowane" dla naszego systemu. Zaznaczamy "Liczba procesorów", a następnie wybierz maksymalną liczbę. Po zatwierdzeniu zmian (klikając OK, a następnie zastosuj) wszystko jest gotowe. Tak samo jak w poprzednim sposobie wymagane jest ponowne uruchomienie komputera.

msconfig rozruch

msconfig rozruch

Sposób 3

Wyłącz gadżety z pulpitu. Zabierają dość sporo pamięci, a jeśli zależy ci na szybszej pracy warto je powyłączać.


Sposób 4

Jeśli komuś nie zależy tak bardzo na wyglądzie okienek, przezroczystości czy cieni pod okienkami, może to powyłączać. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer na pulpicie, następnie wybierze właściwości (rysunek 1). Po lewej stronie wybierz "Zaawansowane ustawienia systemu". W polu "Wydajność" klikamy "Ustawienia..." (rysunek 2). Pokazało się okienko "Opcje wydajności" (rysunek 3). Wyłączamy wszystkie efekty według uznania. Jak widać sam trochę tych spowalniaczy systemu wyłączyłem.

windows wlasciwosci

wydajnosc ustawienia

ustawienia wizualne


Sposób 5

Kolejnym sposobem jest wyłączenie dźwięków systemowych oraz wygaszacza ekranu. Zaoszczędzi to trochę zasobów.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybieramy "Personalizuj". Na dole klikamy na "Dźwieki" i w "Schemacie dźwięków:" wybieramy opcję "Brak dźwięków" (rysunek 1).
Co do wygaszacza ekranu to w oknie "Personalizuj klikamy "Wygaszacz ekranu" i w polu "Wygaszacz ekranu" klikamy "Brak" (rysunek 2).

ustawienia dzwieku

ustawienia wygaszacza ekranu

Sposób 6

Uporządkuj pulpit. Na pewno masz sporo plików, skrótów i innych śmieci. Najwyższa pora się tego pozbyć. Stwórz sobie foldery i trzymaj tam pliki. Najlepiej jednak nie trzymać nic na pulpicie, ponieważ to, co jest na pulpicie znajduje się na dysku C:/. Moim zdaniem tam gdzie jest zainstalowany system nie powinno być tam nic innego instalowane prócz niezbędnych sterowników. Najlepiej na innej partycji (np.: dysk D:/) stworzyć sobie foldery takie jak: gry, programy i pliki. W folderze pliki porobić sobie można dodatkowe foldery na zdjęcia czy dokumenty.

Jeśli z czegoś korzystamy często można zrobić sobie skrót do danego pliku.


Sposób 7

Czas usunąć nie potrzebne programy, gry i aplikacje, których i tak nie używamy. Włączamy Panel Sterowania>Programy i funkcje (lub jeśli masz widok według kategorii "Odinstaluj programy") i odinstalowujemy zbędne i nie potrzebne aplikacje.