Jak ściągać torrenty

jak-sciagac-torrenty Poradnik pokazujący, jakiego programu używać i skąd ściągać torrenty, oraz kilka praktycznych porad jak szybko pobrać interesującą nas rzecz.

Co daje nam pobieranie plików w formie torrent:
- możliwość pauzowania pobierania,
- brak błędu pobierania w razie rozłączenia internetu,
- możliwość pobrania dosłownie wszystkiego,
- możliwość ogranicznia prędkości pobierania i wysyłania.

Krok 1:

Ściągamy program uTorrent lub BitTorrent. Ja używam uTorrenta (Freeware - program bezpłatny), dlatego też jego działanie opiszę. Zasada działania programów jest taka sama.
W linku #1 uTorrent (uTorrent Stable) - klikamy "Pobierz teraz". Włączamy instalator (uTorrent.exe) i postępujemy według instrukcji poniżej. Osoby, które poradzą sobie z instalacją, mogą przejść dalej ^^

Linki do ściągnięcia uTorrenta (rozmiar: 1,21MB):
#1 uTorrent
#2 uTorrent

Instalacja uTorrenta:


  • Instalacja uTorrenta #1 Instalacja uTorrenta #1 Wybieramy język, a następnie klikamy "OK"
  • Instalacja uTorrenta #2 Instalacja uTorrenta #2 Klikamy "Następny"
  • Instalacja uTorrenta #3 Instalacja uTorrenta #3 Klikamy "Następny"
  • Instalacja uTorrenta #4 Instalacja uTorrenta #4 Klikamy "Zgadzam się"
  • Instalacja uTorrenta #5 Instalacja uTorrenta #5 Wybieramy opcje według uznania, a następnie klikamy "Następny"
  • Instalacja uTorrenta #6 Instalacja uTorrenta #6 Wybieramy opcje według uznania, a następnie klikamy "Następny"
  • Instalacja uTorrenta #7 Instalacja uTorrenta #7 Odznaczamy, a następnie klikamy "Następny"
  • Instalacja uTorrenta #8 Instalacja uTorrenta #8 Odznaczamy, a następnie klikamy "Decline Offer"
  • Instalacja uTorrenta #9 Instalacja uTorrenta #9 Klikamy (nie musimy) "No thanks, I want to skip this", a następnie "Torrenty(0)"
  • Instalacja uTorrenta #10 Instalacja uTorrenta #10 Wszystko gotowe. Jeśli chcemy zmienić miejsce zapisywania ściągniętych plików klikamy Opcje>Ustawienia>Foldery i wybieramy folder w którym mają się zapisywać ściągane plikiKrok 2:

Program gotowy. Teraz musimy ściągnąć plik torrent, tego, co nas interesuje w celu pobrania tego. Szukać takich plików można między innymi na:

www.torrenty.org - rejestracja płatna SMS, ale naprawdę warto, polecam
www.thepiratebay.se - całkowicie darmowe pobieranie


Przy wyszukiwaniu plików, które chcemy poprać należy zwrócić uwagę na:


1. Seed-y ((ang. ziarno) użytkownicy posiadający kompletny plik i udostępniający go innym osobom),
2. Peer-y (użytkownicy, którzy w danym momencie pobierają ten sam plik i udostępniają posiadane jego fragmenty).

Najważniejsze, by szukany plik miał jak najwięcej seed-ów. Po znalezieniu i pobraniu pliku torrent wystarczy, że go włączymy. Wyskoczy nam okienko z wyborem plików, które dany torrent posiada i jeśli jakiegoś pobrać nie chcemy, można go odznaczyć. Do wyboru również mamy ścieszkę zapisu pliku.

pobieranie torrenta Po zatwierdzeniu, plik jest już ściągany. Jak wygląda ściąganie można śledzić w oknie programu: pobieranie torrenta

Krok 3:

Jak przyśpieszyć ściąganie? Sprawa bardzo prosta.
1. Gdy nasz plik jest już ściągany klikamy nie niego (w programie uTorrent) prawym przyciskiem myszy Wybieramy "Wykorzystanie łącza>Wysokie".
2. Klikamy dwukrotnie na plik, który ściągamy (w programie uTorrent) i w oknie "Limit wysyłania (kB/s)" ustawiamy wartość 4.Pamiętajcie, nie bądźcie pijawkami i też sedujcie pliki :D

Zgodnie z polskim prawem ściągnięte pliki posiadające prawa autorskie można przechowywać na dysku 24 h. Jeśli więc chcesz pobrać pliki musisz po 24 h od momentu pobrania ich na dysk skasować je ze swojego komputera. Wykorzystywanie ich w celach komercyjnych jest niezgodne z prawem. 

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych 

Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. 

Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. 

Art. 231. Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego.