#7 Arduino i wakacje

blog z życia studenta%

Wakacje

Zgodnie z obietnicą dzisiaj napiszę trochę o moich planach na wakacje oraz o moim najnowszym zakupie. Co do wakacji to 23 zamierzam wyjechać w góry z dziewczyną, przyjacielem i jego dziewczyną (Zakopane - nocleg w centrum miasta za 30zł/osoba). Potem prawdopodobnie Woodstock i będzie trzeba poszukać jakiejś pracy :D Co do pracy weekendową już mam właśnie z przyjacielem na zamkach dmuchanych (wesołe miasteczko). A w tygodniu chciałbym czegoś poszukać. Może jakieś praktyki związane z elektroniką, informatyką lub automatyką. Zobaczymy.

 

Arduino

Teraz to, na co czekaliście. Mój najnowszy zakup, czyli ARDUINO. Kupiłem ostatnio starter kit z elektroprzewodnika (botland) zawierający Arduino Leonardo i parę innych drobiazgów.

Czym jest arduino?

Arduino to płytka uruchomieniowa zawierająca mikrokontroler, który w łatwy sposób można programować (napisać dowolny program). Służy do symulowania i tworzenia prototypowych układów. Arduino jak i mikrokontrolery programuje się w język C. Arduino może służyć też, jako programator do mikrokontrolerów. Arduino model Leonardo posiada procesor 16MHz, pamięć flash 32kB (jeśli myślisz, że to mało to się mylisz), RAM 2kB, 20 wejść/wyjść cyfrowych i 12 analogowych. Wejścia/wyjścia cyfrowe to piny, na których możemy ustawić stan piny wysoki i niski, czyli włącz/wyłącz z poziomu programu. Wejścia/wyjścia analogowe to takie mini woltomierze od 0-5V. Arduino można zasilać przez USB lub 7-12V (zasilacz) czy też baterią 9V. Mój starter kit kosztował 155zł.

arduino-starter-kit

Starter Kit ten posiada:

- Arduino Leonardo
- Wyświetlacz LCD 16x2
- Płytka stykowa
- Przewody męsko - męskie (65szt)
- Diody LED 5mm (30szt)
- Zestaw rezystorów (200szt)
- Fotorezystor 20-30kΩ
- Potencjometr obrotowy 10k
- Czujnik temperatury cyfrowy
- i inne jakieś drobnostki...


Do czego można wykorzystać coś takiego?

Można tym zrobić np.: inteligentny dom, stacje meteorologiczną, alarm z czujnikiem ruchu, włączanie lub wyłączanie światła za pomocą klaśnięcia, telefony czy pilota, zdalnie sterowany samochodzik czy helikopterek.
No po prostu można zrobić wszystko, co jest związane z elektroniką. Ja na początku po rozpakowaniu swojego Arduino, zrobiłem czujnik zmierzchu. Jak było ciemno to dioda się zapalała. Potem zrobiłem prostą kostkę do gry. Jak zrobić taką kostkę do gry za pomocą Arduino możecie przeczytać w poradniku "Arduino - Kostka do gry".
Próbowałem zrobić też wykrywacz metalu, ale z jakiegoś powodu nie chciał mi zadziałać wiec się poddałem. Będę musiał dokupić parę kondensatorów i spróbuję jeszcze raz go wykonać. Jak mi się uda oczywiście zrobię poradnik jak go samemu zrobić.

Będę się starał pisać różne poradniki właśnie do arduino jak i programowania mikrokontrolerów. W końcu jestem na kierunku automatyka i robotyka i na 2 roku mam nadzieję, że będzie więcej praktyki i uda mi się pokazać wam, co nie co ^^

Jeśli macie jakieś propozycje, co do poradników piszcie do mnie lub w komentarzach. Na pewno coś razem wymyślimy.

Filmik z kostką do gry na arduino.

arduino - kostka do gry